top of page
  • Obrázek autoraNa jedné vlně

Ukliďme Česko / Ukliďme Všenory

V číslech: 15 lidí, 4 hodiny práce, 40 pytlů s odpadem, jedny zlomené hrábě, jeden ztracený šroubovák, několik spálených krků, desítky přihlížejích a komentujících. Asi 20 piv:) No, spíš 25:)


Krátce po deváté ranní bylo na značkách prvních sedm dobrovolníků, další právě vstávali a připojili se později:) ("Cože? To začíná UŽ v devět?")


Nejdřív jsme se vrhli na příkop mezi pražským nástupištěm a přilehlou silnicí. Na odpadky bohaté naleziště až do nedávna milosrdně skrývaly náletové dřeviny. Teď už je prvních sto metrů příkopu (v místech, kde nejčastěji postávají cestující) vyčištěno. Pokud byste měli nutkavou potřebu sem zase něco hodit, nechť je to například travní semeno, když už.


Trochu péče dostaly střechy obou zastávek, závěje starého listí a spadlé větve musely dolů.

Stejně to dopadlo s pruhem mezi parkovacími místy a verandou na pražském nástupišti - i tady je závěj starého listí pryč, společně s výhonky akátu, které se tu začaly zabydlovat.


Reklamní smog na zadní stěně verandy je pryč. Ještě tu zůstávají stovky skobiček a připínáků. Prosím pomozte nám je dostat ze dřeva ven, pokud budete mít dlouhou chvíli při čekání na vlak. Pokusíme se tu nechat po ruce vhodné nářadí pro tento účel.


Na berounském nástupišti jsme očekávali Armaggedon. Nutno říct, že tady zřejmě už někdo pracoval před námi, bezprostřední okolí budovy zastávky bylo v mnohem lepším stavu než bylo v minulosti zvykem. Jestli to je zásluha SŽ nebo někoho z místních, to nevíme, každopádně díky za to.


Zaměřili jsme se tedy na místa dál od budovy. Na dohled z nástupiště jsou vrstvy odpadků místy tak silné, že by se tu uplatnil i malý bagřík, spíš než sběrači. Jestli se k tomu nějak nepostaví vlastník pozemku, ještě se sem vrátíme, takhle to v civilizované zemi nemůže zůstat.


Stihli jsme ještě oběhnout a vysbírat okolní komunikace (ulici U Silnice od obecního úřadu po přejezd, ulici U Dubu podél kolejí a všechny přístupy na obě nástupiště). Víc se v určeném čase a v tomto počtu rukou stihnout nedalo. Na mokropeskou náves a další lokality, které máme v hledáčku, si tedy posvítíme zase jindy.


Režie: Dana Měchurová Hráli: Pavel Bacík, Zuzana Bacíková, Petr Horský, Ondřej Klimeš, Marek Kotásek, Martin Lánský, Lenka Mlíkovská, Petra Nová, Milena Škampová, Míša Valešová, Radka Wallerová a další. #najednevlne


Fotogalerie: https://www.facebook.com/najednevlne/posts/1178667185820220Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page