top of page
  • Obrázek autoraNa jedné vlně

Reportáž z Růžovky (27.-28. března 2021)

OK, přiznáváme, Metallica dnes do Všenor nepřijela. Ale stalo se něco lepšího. Během dne přišly na zahradu Růžové školky dvě desítky dobrovolníků, kteří tu udělali obrovský kus práce. Posuďte sami.


Stromy, ze kterých bude nová přírodní průlezka, jsou kompletně odkorněné. Část z nich už se podařilo také přesunout napříč zahradou na konečné místo určení, kde budou spojeny dohromady. Vznikaly u toho humorné situace. Jednu téměř desetimetrovou těžkou kládu společně přesouvala parta dospělých mužských. Další hned za nimi kutálela zcela sama sedmiletá Bára Lánská. #detivamtoreknou


Je vykopaná menší nádrž na svod dešťové vody ze střechy školky. Až se školní zařízení naplno otevřou, prosíme rodiče o jedno suché rezervní oblečení navíc pro každé dítě:)

Jsou také připravené dva nové zvýšené záhony, kde si děti mohou zkusit pěstovat vlastní zeleninu, bylinky nebo květiny.

Speciální dík patří - Lence Mlíkovské, která proměnu školkové zahrady od počátku táhne a perfektně organizuje (samozřejmě s podporou vedení školy a školky, resp. obce); - Petrovi Komárkovi, který si vzal na starost stavbu nové průlezky (a nezapomněl na vruty:) - Tomášovi Zámečníkovi, který pomohl s nařezáním a přípravou dřeva na stavbu záhonů, což práce velmi zrychlilo a také trochu zlevnilo.

Brigádníci se mohli posilnit super sekanou od paní Poláchové. Po brownies od Dany Měchurové se taky zaprášilo. Editoři této stránky se omlouvají, že zatím nevypátrali, komu poděkovat za boží makovec - to ještě napravíme:)

Kdo další (kromě výše uvedených) dnes pomáhal: Jan Aksamit, Jana Císařová, Petr Doleček, Lenka Graaf, Eva Hamplová, Lukáš Imlauf, Aleš Jirásek, Michal Kodeš, Standa Kostiha, Martin Lánský, Roar Lishaugen, Pavlišovi, Táňa Váňová. Moc díky všem, ta zahrada bude pro děti skvělá!

Ps. Pokračování zítra.

#najednevlne #skolka #ruzovka #vsenory


__________________________


POKRAČOVÁNÍ BRIGÁDY 28. března 2021

Dneska jsme si to udělali pěkné - byl skvělý brunch, s řízky, pivem, taky se slanými šneky od Jitky Zahálkové, sekanou od Dragany Poláchové, quiche od Evy Rydlové, bábovkou od Radky Wallerové a dalšími dobrotami. Ale dobrovolníci si našli čas i na práci, nebojte:)


Nová přírodní průlezka je díky tomu úplně dokončená, připravená k používání. Všechny kmeny očištěné od kůry jsou na místě, a podle návrhu pospojované k sobě.

Nové záhony jsou vyložené černou fólií, dna mají vysypaná štěrkem. Další vrstvu tvoří "kompost" - zbytky trávy, nadrcené drobné větvičky, slupky z brambor, mrkve nebo jiné zbytky z kuchyně vhodné ke kompostování. Máte-li doma podobný odpad z vaření, prosím neházejte ho do popelnice, tady ještě najde využití. Do svrchní vrstvy záhonu pak přijde nová kvalitní hlína a může se sázet.

Proběhly ještě drobné úpravy nové nádrže na dešťovou vodu.

Zbylý materiál a nepořádek vzniklý při odkorňování stromů a stavbě záhonů je (z velké části) již sklizen.

Hlavní problém dne? Nenechat se zmást změnou času:)

A kdo dnes přišel pomoci? Dalibor Bělský, Karel a Hedvika Boháčovi, Lucie Kudrnová, Michal a Pavla Nábělkovi, Magda Vopavová, Radka Wallerová, s nimi znovu Petr Komárek a Lenka Mlíkovská, a pan Zahálka, který už spoustu práce udělal v předstihu během týdne. Díky všem, snad jsme na nikoho nezapomněli.

Ps. Co nás čeká příště? Při dalším setkání ve školce nejspíš dojde na drobné stavby z vrbového proutí. A po nich už se doufejme pustíme do venkovního přístřešku s kuchyňkou - ještě stále čeká na stavební povolení.

#najednevlne #ruzovka #skolka #vsenoryPříspěvek: Blog2_Post
bottom of page