top of page
  • Obrázek autoraNa jedné vlně

Reportáž z Cukráku (14.-15. 11. 2020)

Mnoho jsme si od dneška neslibovali. Ambiciozní plány se sázením stromů vzaly kvůli koronaviru za své. Dlouho to vypadalo, že ze sázení nebude nic. Přesto jsme dnešní den strávili v lese, trochu improvizovaně, ale bylo tam tak hezky, že si to rozhodně zaslouží malou reportáž.


7.00 Budíček. Vypadá to, že mlhy a vlhko nedávných dní nás dnes trápit nebudou.


8.00 První dobrovolníci už jsou v lese na place, na dohled od vysílače Cukrák, a Jarda Bím si vybírá první svazek mladých doubků, a nasazuje svoje obvyklé drtivé tempo:)

9.00 Mýtina, kde sázíme, byla už jednou osázená bezprostředně na jejím vykácení, ale divoká prasata napáchala na mladých stromcích dost škod. Budeme tedy doplňovat mladé doubky tam, kde chybí. Sázíme každou druhou řadu, rozestupy dobrovolníků jsou tedy dostatečně bezpečné. Do lichých řad přijdou na jaře ještě borovice.

10.30 První řady jsou hotové.

12.00 Přijely zásoby. Paní lesníková Tobolková a ostatní přítomné dámy zakouzlily a odněkud vytáhly štrůdly, bábovky, sladké placky, buřty, nealko nápoje, nealko pivo a nádoby s horkým čajem a kávou. Prostě luxus. Tempo práce tím logicky poněkud utrpělo:)

13.30 Slunce hřeje tak, že by se člověk nejraději natáhl do lehátka, s hrnkem toho kafe. To vychytáme příště. Nebo Prosecco by neškodilo. Akorát k tomu úplně neladí ty ruce od hlíny.

16.00 Sluníčko pomalu klesá za obzor. Během dne se tu zastavilo zhruba 25 dobrovolníků, kteří přiložili ruku k dílu. Osázená je zhruba polovina mýtiny, kde jsme dnes pracovali (hrubým odhadem to je cca 1200 nových stromů + nejméně 5 domečků pro víly a lesní skřítky!). Něco jsme ale museli nechat těm, co půjdou kolem zítra, že jo? Ps. Předpověď znovu slibuje přívětivé počasí, tak neváhejte:)

#najednevlne #sazeni #sazenistromu #duby #borovice #kurovec #cukrak #hrebeny #brdy #jiloviste #zbraslav #lipence #mokropsy #cernosice #vsenory #zitraznovuKONEČNÝ ÚČET

Přátelé, včera a dnes jste byli fakt skvělí! Na Cukráku bylo vysazeno 5000 nových stromů, převážně buků. Zapojilo se přibližně 70 dobrovolníků z širokého okolí, kteří trefili k připravenému nářadí a sazenicím. Díky vám všem!


Počet účastníků byl tak akorát. Příchozí stihli udělat pořádný kus práce (nově osázená plocha má velikost více než 1 hektar) a zároveň nic nebránilo dodržovat současná bezpečnostní opatření včetně dostatečných rozestupů.


Sazenice, nářadí a většinu občerstvení dodali lidé z Lesní správy Jíloviště pod vedením pana Tobolky, se kterou spolupracujeme už druhým rukem. Dík za perfektní přípravu v těchto bojových podmínkách rozhodně patří i jim.

Těšíme se na další shledání v lese na jaře příštího roku!

Foto: Zuzana Fojčíková, Michaela Valešová, Martin Lánský

#najednevlne #cukrak #hrebeny #brdy


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page