top of page
  • Obrázek autoraNa jedné vlně

Pohádka o Zdence s nejistým koncem

Pod Červenou hlínou a pod Kamenem, často za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, stojí Zdenka. Kdysi hotel s krásným kulturním sálem, kde to opravdu žilo. Chlouba a "rodinné stříbro" Všenor i celého regionu. Zbyla z něj nostalgie po "časech, kdy svět byl ještě v pořádku", vzpomínky na hodiny školního tělocviku, které se tu později provizorně konaly, a zajímavé interiéry.


Snad každý by si v koutku duše přál, aby ten sál znovu ožil, aby se tu konaly plesy, slavnosti, koncerty, mikulášské besídky a plno jiných akcí. Zkrátka aby znovu sloužil lidem.

Proč o tom dnes mluvíme? Zastupitelstvo Všenor včera rozhodlo, že tuto budovu od soukromého majitele koupí. K happyendu je ale zatím opravdu hodně daleko.

1/ Obec vyplatí z vlastních zdrojů 8,3 mil. Kč, tedy asi třetinu svého ročního rozpočtu. V první fázi.

2/ Současný majitel získá 9,3 mil. Kč. (Za budovu, která je už roky fakticky neprodejná.)

3/ Když to trochu zjednodušíme, obec se rozhodovala, jestli zainvestuje do naléhavě potřebné rekonstrukce a rozšíření školy, nebo jestli si koupí kulturák. Jak by mohla škola takový duel prohrát, řeklo by se.

4/ Zveřejněné podrobnosti k rekonstrukci budovy situaci bohužel malují v růžových barvách. Náklady budou takřka jistě zásadně vyšší, než je dnes deklarováno (přibližně 26 milionů na nákup a úvodní nejnutnější opravy). Nepočítá se například s renovací střechy, což je položka, se kterou se u velkých rekonstrukcí zpravidla začíná - z dobrých důvodů. Projektant sám na veřejném projednání avizoval, že budova bude vyžadovat další velkou rekonstrukci již v horizontu deseti let.

5/ Provoz budovy bude obec stát 700 tisíc Kč ročně. To je samo o sobě citelná položka pro obec této velikosti. Provoz musí být (podle podmínek dotace) z 80 % nekomerční (po dobu pěti let). Budova tak nemá reálnou šanci dostat se do černých čísel, a to i v případě, že by se podařilo najít kouzelníka, který by ji naplnil atraktivními akcemi.

6/ Z komentářů zastupitelů je zjevné, že obec samotná nemá reálnou představu, jak by se mohl sál smysluplně využívat, jaký bude jeho skutečný přínos. A není šance ani na případnou synergii se sousední budovou bývalého hotelu; žádná koordinace s jejím novým vlastníkem podle dostupných informací neproběhla. Třeba s kavárnami se tak počítá v obou objektech. Uživí se?

7/ Všechny obce v Česku nyní bojují s citelným výpadkem příjmů. Ani výhled na následující roky není dobrý. S přihlédnutím ke všem těmto okolnostem se nákup kulturního sálu jeví jako obrovské riziko a zátěž pro obec na mnoho let dopředu.

Ps. Mnohá srdce tedy nyní plesají. Ano, i my si umíme představit mnoho pěkných akcí, které by se ve staronové budově mohly odehrát. Ale litujeme, že škola znovu ostrouhala (pokolikáté už). A pokud obec za pár let skončí v nucené správě ministerstva kvůli neschopnosti splácet své závazky, nebude to zas tak velké překvapení.

#najednevlne #vsenory #hotelzdenka #kulturazije #rozpocetkrvaci

Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page