top of page
  • Obrázek autoraNa jedné vlně

Když táhne radnice s občany za jeden provaz

Moc jsme se těšili, až vám o tomhle (zatím utajeném) projektu řekneme. Měla to být ukázka, že věci nejlépe fungují, když se úřady, radnice a vůbec veřejné instituce spojí s aktivními občany a spolky, mluví spolu a táhnou za jeden provaz. Před nedávnem to sice celé trochu zaskřípalo, ale kdo ví, třeba je ještě šance na happyend.


V prosinci 2019 nás oslovila vedoucí místní školky, paní Krejčířová, na předchozí doporučení starostky obce. Dozvěděli jsme se, že školka částečně upravila své osnovy a vzdělávací plány tak, aby děti trávily ještě více času venku, v přírodě, a lépe jí rozuměly. V praxi to zahrnuje také častější výuku na školní zahradě, kterou ale bude třeba pro tyto účely upravit a lépe vybavit. Přišlo nám to celé smysluplné, ostatně dobrá polovina členů spolku do této školky posílala či posílá své děti, někteří ji v dětství sami navštěvovali. A tak jsme se do toho pustili.


Věci se ujala Lenka Mlíkovská. Po diskusích s paní Krejčířovou a s panem Janákem, který obci pomáhá připravovat dotační žádosti, zahradu nafotila. Ve spolupráci se zahradní architektkou následně připravila kompletní projekt proměny školkové zahrady. Byly za tím desítky hodin práce, jednání a schůzek všech výše uvedených.


Projekt zahrnoval přístřešek pro novou dětskou dílnu, blátivou kuchyňku, malé záhonky, kde by si děti mohly samy pěstovat různé rostliny, také králíkárnu, chýši z vrbového proutí, padlé kmeny stromů jako přírodní průlezku, pocitovou stezku, kde se děti mohou seznámit s různými přírodními materiály a osahat si je, venkovní tabule pro výtvarné počiny dětí a další prvky. Kromě toho všeho projekt zahrnoval vybudování venkovní kryté učebny v rohu zahrady.


Aby se ušetřily náklady, projekt počítá s tím, že se do budování na zahradě zapojí místní komunita. Jak asi víte, zapojit veřejnost je jedna z věcí, kterou umíme u nás ve spolku docela dobře, proto jsme už koncem zimy oslovili řadu místních, tatínky dětí ze školky, ale i různé další šikovné lidi, jestli by byli ochotni třeba dodat dřevo na stavbu, pomoci s projektováním jednotlivých staveb na zahradě a nebo věnovat dvě tři odpoledne na stavbu samotnou. Tito lidé jen čekají na signál, až bude vše připraveno.


Za tohle zapojování komunity a vůbec za účast spolku v celé věci dostal projekt body navíc při vyhodnocování žádosti o dotaci, kterou obec podala. Žádost byla podle posledních informací úspěšná, školka tímto prostřednictvím může získat téměř půl milionu korun (s 15% spoluúčastí obce). Lenka Mlíkovská byla následně určena jako hlavní koordinátor projektu, aby se to celé přeneslo z papíru do skutečného světa.


Na konci června jsme se ale od zastupitelů obce dozvěděli, že další účast spolku Na jedné vlně v celé této záležitosti je nežádoucí, a obec o žádnou další pomoc nestojí, prý "jen děláme politiku" (haha, dobrý vtip:)


Proměna školkové zahrady je tedy nyní s otazníkem. Jsme připraveni s tím dále pomáhat. Možná jsme měli jen splnit roli "užitečných idiotů", kteří to odmakají a zvýši šanci na úspěch dotace. Ale jestli díky tomu školka prokoukne, tak jsme to udělali rádi.

#najednevlne #ruzovkazijePříspěvek: Blog2_Post
bottom of page