top of page
  • Obrázek autoraNa jedné vlně

Drobnými krůčky vpřed

"Tohle je takové krásné zákoutí, ale to zábradlí už nutně potřebuje natřít." "Tahle větev brzy na někoho spadne." "Škoda, že tu není lavička, je odtud krásný výhled."


Taky znáte nějaké místo ve Vašem okolí, které by potřebovalo špetku péče a pozornosti? Vidíte kolem sebe příležitosti, jak měnit věci k lepšímu, ale nemáte sílu to změnit, nebo si sami netroufáte?


Vypravili jsme se na jarní procházku po okolí, abychom se podívali, co se s tím dá dělat. Leccos lze totiž vyřešit mávnutím kouzelného proutku, zvlášť když jsou po ruce ochotní lidé.

#najednevlne #kaizen
Vlastně jsme předem nevěděli, co od ní můžeme čekat. Zaujme vůbec u nás ve Všenorech někoho? Bude se lidem chtít v neděli vstávat, aby se porozhlédli po okolí a hledali příležitosti ke zlepšení prostředí, ve kterém tu všichni společně žijeme?


Inu, akce zaujala. Přišlo nás právě tak akorát, abychom si mohli společně povídat. Přišli přesně ti lidé, které jsme si přáli - takoví, kteří kolem sebe chodí s očima otevřenýma.


A tak jsme věnovali dopoledne hledání míst, kde je to hezké a kde se cítíme dobře, a naopak míst, kde to pěkné není a kde třeba někteří mají i trochu strach. Zjistili jsme, že některá obzvlášť hrozná místa existují už tak dlouho, že jsme si na ně zvykli a téměř rezignovali na možnost zlepšení. Diskutovali jsme o tom, co chybí různým specifickým skupinám lidí - maminkám s dětmi, školákům, seniorům a podobně. Bavili jsme se o dostupnosti služeb. Bavili jsme se o tom, jakým způsobem a kudy se po obci pohybujeme. Přemýšleli jsme, kam vzít v naší obci návštěvu zdaleka, která to tady nezná.


Prošli jsme celou řadu míst, která jsou pro život v obci důležitá, od ulice Květoslava Mašity až po mokropeskou náves. Zdaleka jsme nebyli všude - obec je rozložená na 355 hektarech, takové území neprojdete celé za jedno dopoledne.


Nápadů jsme i tak dali dohromady spoustu, řádově stovky. Asi nejvíc rezonovala témata související s dopravou, celkovou vybaveností obce, dostupností služeb, ale také se školou.


Teď nám chvilku bude trvat, než se tou záplavou probereme, nápady roztřídíme na důležité a méně důležité, reálné a méně reálné. Některé půjde splnit na lusknutí prstů, jiné nezvládneme bez podpory dalších sousedů či úřadů. Některé potřebují další diskusi ve větším počtu lidí, kterých se věc týká. Postupně vám je budeme servírovat, tak se těšte.

Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page